RAZNOLIKOST JE BOGATSTVO!

Tradicionalno, mjesec svibanj je u školskoj knjižnici doba kada obilježavamo i slavimo raznolikost!

21. svibnja obilježava se Svjetski dan kulturne raznolikosti, a odmah dan poslije, 22. svibnja, Međunarodni dan biološke raznolikosti i Dan zaštite prirode u Hrvatskoj. Na mladima svijet ostaje pa smo radionice organizirali za one najmlađe i najslađe - prvašiće!

Najprije smo prodiskutirali riječ-dvije o samom pojmu „raznolikosti“ pa saznali kako ga prvašići doživljavaju. Dobili smo veoma lijepe i zrele misli o tome kako bi svijet bio ružan, tužan i dosadan bez prirodnih i kulturnih raznolikosti. Nakon pričancije bacili smo se na čitanje i to ono GLASNO jer je provjereno najbolje za razvijanje čitateljskih vještina. Odabrali smo slikovnicu „Vuk koji je htio biti druge boje“ jer nam savršeno spaja priču o kulturnoj i biološkoj raznolikosti.

Najprije smo naučili da, osim što su prekrasne životinje, vukovi su karakterno po mnogočemu slični ljudima. Izuzetno su društvena bića, žive u čoporima i cijeli čopor sudjeluje u odgoju mladunaca. Što je najvažnije, ključna su vrsta za naš ekosustav pa samim time važni u očuvanju biološke raznolikosti. Ovaj, pak, Vuk iz slikovnice naučio nas je svašta nešto lijepoga kada je u pitanju tolerancija, samopoštovanje i pozitivno doživljavanje samog sebe. Svi smo mi, maleni i veliki (pa i vukovi), različiti i ta raznolikost je pravo bogatstvo!

Bogatstvo su i naši klinci iz 5.e razreda, Gabriela P., Sara i Karlo, koji su na republičkom literarnom natječaju za najbolji dramski tekst „Perom u kazalište“ pisali igrokaze na temu „Uvažavanje drugih i drugačijih“. Za svoje radove o različitosti dobili su priznanja, a njihovi nagrađeni igrokazi odlično su se uklopili u izložbeni prostor kojim knjižnica obilježava ljepotu raznolikosti.

Poštujte raznolikosti, kulturne i biološke jer u tome se nalazi prava snaga i ljepota života!                  Fotogalerija

Jasminka Bertović, školska knjižničarka

« Srpanj 2024 »