Obilježavanje Tjedna borbe protiv tuberkuloze u školskoj knjižnici

Naša školska knjižnica je mjesto u kojem učenici usvajaju nova znanja i stječu nova iskustva. Tako je bilo i u razdoblju od 14. do 21. rujna 2018., u danima kada Hrvatski Crveni križ tradicionalno obilježava Tjedan borbe protiv tuberkuloze. Riječ je o zajedničkoj akciji svih društava Crvenog križa kojom šire znanja o ovoj zaraznoj bolesti, odnosno ukazuju na važnost sprječavanja, ranog otkrivanja i pravilnog liječenja tuberkuloze u našoj zemlji.     Mnogobrojnim učenicima sedmih razreda predavanje je u školskoj knjižnici održala dr. Danijela Lakošeljac, voditeljica Epidemiološkog odjela u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo PGŽ-e. Saznali smo da je uzročnik tuberkuloze Kochov bacil (prema njemačkom liječniku Robertu Kochu koji ga je otkrio), naučili koji su simptomi, kako se prenosi i kakva je veza između HIV-a i tuberkuloze te kako se liječi ova zarazna bolest. Svaki sedmaš dobio je informativni letak, odnosno edukativnu brošuru koju je izdao Hrvatski Crveni križ. Nakon doktorice Lakošeljac učenicima se obratila i gospođa Blaženka Budimir, predstavnica Gradskog društva Crvenog križa Rijeka, objasnivši ulogu Crvenog križa u sprječavanju i suzbijanju tuberkuloze. Saznali smo da unatoč vrlo dobroj epidemiološkoj situaciji u Republici Hrvatskoj, na tuberkulozu ipak treba stalno misliti, osobito kod upale pluća koja ne prolazi, dugotrajnog suhog kašlja, gubitka apetita i tjelesne mase. Tuberkuloza je izlječiva zarazna bolest ako se pravilno liječi, a cijepljenje je najbolja primarna prevencija.

Na kraju bismo s vama podijelili korisnu misao koja je napisana u letku tiskanom u povodu obilježavanja Tjedna borbe protiv tuberkuloze:

„Čovjek može preživjeti bez hrane nekoliko tjedana, bez vode nekoliko dana, a bez zraka tek nekoliko minuta. ČUVAJMO NAŠA PLUĆA!“         Fotogalerija

Mladi knjižničari i školska knjižničarka
Jasminka Bertović, prof.