Terenska nastava sedmaša

Učenici sedmih razreda OŠ “Sveti Matej” 24. listopada imali su organiziranu terensku nastavu u gradu Rijeci gdje su posjetili Palaču šećera u riječkom Art kvartu – novoj lokaciji Muzeja grada Rijeke, Muzeja suvremene umjetnosti Rijeka, Gradske knjižnice Rijeka i Dječje kuće.

U Palači šećera naučili su mnogo toga o povijesti grada Rijeke i Šećerane. Upravna zgrada Šećerane podignuta je sredinom 18. stoljeća za potrebe industrijskog pogona. Biznis proizvodnje šećera Rijeci je donio komunikaciju s europskim zemljama i uključivanje u svjetsko tržište pa je započeti proces u cijelosti promijenio gradsko lice. Palača je 1851. godine postala sjedište Tvornice duhana, a 1945. godine sjedište Tvornice motora “Rikard Benčić”. Danas je reprezentativan prostor Muzeja grada Rijeke i njegov najvrjedniji izložak. Obnova palače započela je 2018., a završena je 2020. zahvaljujući EU sredstvima.

Osim što su sedmaši saznali mnoge povijesne zanimljivosti, vidjeli portrete povijesnih ličnosti, vrijedne umjetničke slike, predmete, lijepo uređene prostorije i sprave korištene u prošlosti, mogli su čuti i glazbu koja se nekad slušala. Dobili su i priliku oblikovati šećerni stožac, glavu šećera koju su u Rijeci zvali kampanul. Voditeljica radionice izrade kampanula im je obećala da će svoje uradke dobiti nakon što se stošci osuše.

Upoznavši važan spomenik riječke industrijske baštine u veselom raspoloženju jer su svojim rukama izradili glavu “bijeloga zlata”, učenici su ostvarili planirane ishode terenske nastave na zanimljiv i zabavan način.           Fotogalerija

Sara Šokić, 7.b

objavio: Milana Jakšić   datum: 10. 11. 2023.

« Lipanj 2024 »

Katalog knjižnice