ZVONČAR

Ove godine učenici 2.E razreda Lovro Gergorić, Matej Babić i Adrian Jurić s mentoricom učiteljicom Irenom Zubčić sudjeluju u Milenijskom natjecanju na Ekonomskom fakultetu u Osijeku sa projektom Zvončarski ophod.

Halubje je uži dio Kastavštine, danas područje Općine Viškovo koje se nalazi pokraj grada Rijeke. Halubje je kraj koji je nadaleko poznat po zvončarima, a njihov ophod uvršten je i na UNESCO-vu listu nematerijalne baštine. Halubajski zvončari su danas popularni u širem okruženju, ali se vrlo malo zna o mitovima  njihovog postanka. Kroz ovaj projekt željeli smo djeci, na njima zanimljiv i uzrastu blizak način, prenijeti već zaboravljene mitske priče o postanku zvončara. Aktivnosti smo započeli razgovorom sa starijim zvončarima te pronalaženjem zapisa o mitovima njihova postanka. Zatim smo osmislili igru koja prikazuje ophod zvončara po selima Halubja. Na taj način željeli smo djeci pružiti priliku da na konkretnim sadržajima i kroz igru upoznaju mitove o zvončarima. Aktivnosti na projektu bile su zanimljive i temeljile se na zajedničkom dogovaranju, radu i međusobnom pomaganju s ciljem da ovaj rad pridonese boljem razumijevanju osobitosti našeg kraja.

Irena Zubčić

objavio: Milana Jakšić   datum: 21. 11. 2022.