PET GODINA HUMANITARNOGA RADA
ŠKOLSKE KNJIŽNICE
TRADICIONALNA HUMANITARNO-EKOLOŠKA AKCIJA
„ČEPOVIMA BOCA DO INVALIDSKIH KOLICA!“

Jedna od važnijih zadaća svake školske knjižnice je promicanje općeljudskih vrijednosti i usklađivanje društveno-humanističkih vrednota s ciljevima odgojno-obrazovnog programa. Knjižnica OŠ „Sveti Matej“ već dugi niz godina sudjeluje u raznim humanitarnim akcijama i kontinuirano senzibilizira svoje korisnike za pomoć potrebitima.

Zatvaranjem Mjeseca hrvatske knjige 2016. i ulaskom u prosinac, mjesec darivanja, ponosno smo obilježili pet godina humanitarnog rada! Riječ je o našoj humanitarno-ekološkoj akciji „Čepovima boca do invalidskih kolica!“, kojom štitimo okoliš i pomažemo dragim prijateljima iz Društva multiple skleroze u Rijeci.

Ova lijepa priča započela je prije pet godina, kada je školska knjižničarka Jasminka Bertović saznala putem medija da Društvo multiple skleroze Primorsko-goranske županije treba pomoć u akciji sakupljanja plastičnih čepova. Čepove šalju u reciklažu i na taj način ostvaruju sredstva za nabavu raznih pomagala koja su prijeko nužna članovima društva. Zahvaljujući suglasnosti ravnatelja škole, Josipa Crnića, prof. i nesebičnoj potpori učitelja naše škole, knjižničarka je pokrenula akciju kojom smo osim humanosti pokazali i ekološku osviještenost jer OŠ „Sveti Matej“ ponosi je vlasnik trajnog zlatnog statusa Međunarodne EKO ŠKOLE!

Osim učenika i učitelja, čepove sakupljaju i akciju podupiru i obitelji učenika i djelatnika škole, kao i mnogi drugi ljudi dobre volje i velikog srca. Tako smo u proteklih pet godina čepove dobivali od „dide“ iz Siska, bake i djeda iz Odžaka(!), djelatnika Grada Rijeke, nekih riječkih kafića, malih i velikih mještana Viškova i okolice, pomoraca (koji čepove sakupljaju na svojim „vijađima“), a prije neki dan nam je u školu poštom stigao paket s čepovima jednog humanitarca iz Selca! Mnogo je to dobrih ljudi koji radosno pomažu dragim ljudima kojima je pomoć potrebna te im se ponovno OD SRCA ZAHVALJUJEMO!!!

U školskoj knjižnici i zbornici škole postoje stalna mjesta (kutije) gdje se čepovi odlažu. Tijekom školske godine sakupimo i do 80 velikih vreća punih čepova, koje zatim krajem polugodišta dostavljamo u prostorije Društva.

Ovo polugodište smo, uz veliku pomoć tate Zdjelara i nastavnice Vali Božić, direktno u prostorije u Kružnoj ulici dopremili 40-tak vreća čepova te smo sa članovima Društva veselo proslavili pet godina uspješne suradnje. Dogovorili smo i širenje suradnje u vidu predavanja koja će članovi Društva održati u našoj školi ne bi li što bolje učenike senzibilizirali za potrebe osoba s invaliditetom.

Akcija se, naravno, nastavlja i dalje jer DOVOLJNO JE
MALO DOBRE VOLJE ZA NAPRAVITI VELIKO DOBRO DJELO!

Jasminka Bertović, prof.,
školska knjižničarka