DOBRE VIBRACIJE KREĆU IZ ŠKOLSKE KNJIŽNICE
(ŠEST GODINA HUMANITARNO-EKOLOŠKOG RADA)

U proljeće 2012. godine školska knjižničarka je saznala da Društvo multiple skleroze PGŽ-e treba pomoć u akciji sakupljanja plastičnih čepova. Čepove šalju na reciklažu i na taj način ostvaruju sredstva za nabavu raznih pomagala koja su potrebna članovima Društva. Šest je godina prošlo i godina je 2018., a naša humanitarno-ekološka akcija „Čepovima boca do invalidskih kolica!“ traje i dalje!

Nositelji spomenutih dobrih vibracija su, svakako, učenici i učitelji OŠ „Sveti Matej“, koji proteklih šest godina vrijedno sakupljaju i donose čepove u školsku knjižnicu. Akciju podupiru i obitelji učenika i djelatnika škole, kao i mnogi drugi ljudi dobre volje i velikog srca. Budući da se dobar glas daleko čuje, pročulo se da činimo dobro djelo pa nam PVC čepove donose i šalju ljudi iz cijele Primorsko-goranske županije, ali i iz drugih krajeva Hrvatske. Veliku ulogu u ostvarivanju ove humanitarne akcije imaju učiteljice razredne nastave, koje našim najmlađim učenicima vrijedno usađuju osnovne životne vrijednosti kao što su humanost i dobrota. Isto tako je značajna podrška mnogobrojnih profesora i nastavnika naše škole, koji svojim primjerom najbolje pokazuju učenicima kako je jednostavno činiti dobra djela. Osim toga, naša škola ima dijamantni status Međunarodne EKO ŠKOLE pa je sasvim očekivano da ćemo biti ekološki osviješteni i u potpunosti se posvetiti zaustavljanju onečišćenja našeg lijepog (i jedinog) planeta Zemlje.

Ovogodišnje obilježavanje Dana planeta Zemlje bilo je širom svijeta posvećeno zaustavljanju onečišćenja okoliša plastikom. Plastičnog otpada ima posvuda i izrazito negativno utječe na okoliš, gospodarstvo i ljudsko zdravlje. Zadnja srijeda u mjesecu svibnju dan je kada se obilježava Svjetski dan multiple skleroze. Spojivši našu tradicionalnu akciju s obilježavanjem ovih dvaju značajnih datuma, početkom mjeseca lipnja 2018. dostavili smo našim prijateljima u Kružnoj ulici u Rijeci 45 velikih vreća punih PVC čepova. Tako smo jednom jednostavnom gestom napravili dvije dobre stvari - pomogli smo članovima Društva multiple skleroze i barem djelomično spasili okoliš od onečišćenja.

Malu delegaciju naše velike škole činile su Mlade knjižničarke osmašice Tina, Ema, Petra, Loredana i Erna u pratnji školske knjižničarke Jasminke Bertović i Lare Dubrović, tajnice škole. Tu su, kao velika podrška, bili i naš super domar Danijel te (kao i uvijek) nastavnica Vali Božić, koji su svojim autima dostavili čepove u prostorije Društva u Rijeci.

U školskoj knjižnici i zbornici škole postoje stalna mjesta (kutije) gdje se čepovi odlažu. Naša akcija, naravno, traje i dalje jer DOVOLJNO JE MALO DOBRE VOLJE ZA NAPRAVITI VELIKO DOBRO DJELO!

HVALA SVIMA KOJI SUDJELUJU!!!

Mlade knjižničarke Tina, Ema, Petra, Loredanana i Erna
i „starija“ knjižničarka Jasminka