Uskrsni blagdani i proljetni praznici 2019.

Ove godine svi primjećujemo da je Uskrsna nedjelja u drugoj trećini travnja. Uz kasnu proslavu Vazma pridružile su se i niske temperature u korizmi, primjerenije zimskom razdoblju.

Pročitajmo kako se određuje koji će se datum u godini slaviti Uskrs, ali prije toga...

Nakon Uskrsa slijede i proljetni školski praznici. Počinju u četvrtak 18.4.
U školu se vraćamo:

29. travnja, u ponedjeljak, u jutarnju smjenu 1., 3., 5.i 7 razredi;

u popodnevnu smjenu 2., 4., 6. i 8.razredi.

30. travnja, u utorak, u školi se obilježava Eko dan, Dan planeta Zemlje.

Dogovorene aktivnosti započinju  prema rasporedu:

1.,3.,5. i 7. razredi u  8 sati,

2.,4.,6. i 8. razredi u 11 sati.

Svim učenicima i djelatnicima škole želimo radostan Uskrs i vesele praznike.

Mijenjanje datuma godišnje proslave  uskrsnuća Isusa Krista povezano je s činjenicom da se uskrsnuće dogodilo u nedjelju nakon proslave židovske Pashe kao njezino ispunjenje i dovršenje. Pasha se slavila  četrnaestoga dana prvoga proljetnog mjeseca koji odgovara našem ožujku – travnju, u mjesecu koji zove nisan. Četrnaesti nisan ne odgovara, kao ni proslava Uskrsa, jednom određenom datumu našega kalendara, već je to dan – bolje rečeno noć – prvoga proljetnog punog mjeseca.

Uskrsnuće se dogodilo u nedjelju. Za kršćane je svaka nedjelja Uskrs – tako se i godišnja proslava Gospodinova uskrsnuća slavi nedjeljom.

Godine 325. na Prvom ekumenskom saboru u Niceji. Sabor u Niceji u 4.stoljeću je odredio da se  godišnja proslava Uskrsa slavi nedjeljom koja slijedi nakon dana prvoga proljetnog punog mjeseca. Ovaj način određivanja datuma godišnje proslave Uskrsa dozvoljava proslavu Uskrsa u rasponu od pet tjedana, tj. od 22. ožujka do 24. travnja.

Josip Crnić, ravnatelj i Vesna Drmić, vjeroučiteljica

objavio: Milana Jakšić   datum: 16. 4. 2019.