Terenska nastava učenika šestih razreda na Krku

19. listopada 2015.g. učenici svih šestih razreda naše Škole sa svojim razrednicima i ostalim predmetnim učiteljima posjetili su izvorište glagoljaške tradicije, otok Krk.

Terenska nastava započela je posjetom staroga mjesta grada Krka – zdenca pitke vode na kojemu su žene nekada prale odjeću. Iako nam kišne vremenske prilike nisu išle na ruku, prošetali smo vremešnom jezgrom grada uživajući u pustim krčkim trgovima i zidinama kaštela. Put nas je odveo do Krčkog natpisa, spomenika hrvatske pismenosti, koji ponosno svjedoči o uporabi glagoljice na ovome otoku. Kiša nam nije dopustila obilazak Staze glagoljice, no uspjeli smo ju letimično pogledati iz autobusa poslušavši predavanje o njezinom nastanku i svevremenskoj važnosti. Put nas je dalje vodio do Jurandvora pokraj Baške, gdje smo obišli kapelicu sv. Lucije. Odslušali smo kratko predavanje o povijesti Jurandvora i  puni novih spoznaja krenuli u crkvu sv. Lucije. Na lijevoj strani oltarne pregrade vidjeli smo kopiju Bašćanske ploče, „dragog kamena hrvatske pismenosti“. Poslušali smo predavanje o jezičnom, povijesnom i pravnom značaju darovnice koja svjedoči o gradnji crkvice svete Lucije na darovanom zemljištu hrvatskoga kralja Zvonimira. Zapis od 13 redaka otkriva simboliku broja – blagdan svete Lucije, a pleter s 11 listova vinove loze, iznad teksta, označava 11. stoljeće. Crkvica nas je oduševila primjerima stare kršćanske kulture, romaničkim oblicima i ukrasima, kao što su pleteri, rozete i križevi. Nakon predavanja vodičkinje uputili smo se prema akvariju. Učenicima su se svidjele ribe i ostale morske životinje. Kiša je ubrzo prestala pa smo se zaputili prema plaži. U blizini plaže poslušali smo kratko predavanje o glagoljskim slovima. Prvo slovo koje smo obišli bilo je slovo G, a posljednje – slovo R, posvećeno našemu rodnome gradu Rijeci.

Kući smo se vratili u poslijepodnevnim satima, umorni, ali prepuni dojmova i znanja, spremni za pisani ispit iz povijesti hrvatskoga jezika.

Iris Frlan, 6.b

Priloženi dokumenti:
natpis.jpg (34.01 KB)
unnamed_(1).jpg (70.09 KB)
unnamed_(2).jpg (43.73 KB)
unnamed_(3).jpg (47.85 KB)
unnamed_(4).jpg (52.14 KB)
unnamed_(5).jpg (54.08 KB)
unnamed.jpg (56.60 KB)

objavio: Milana Jakšić   datum: 5. 11. 2015.