Zdrav za 5!

U utorak, 9.12. i u srijedu 10.12.2014 godine u našoj školi boravila je gospođa Suzana Brnas iz MUP-a, Odjel za prevenciju ovisnosti te učenicima osmih razreda održala predavanje o prevenciji ovisnosti.

Predavanje je dio projekta ZDRAV ZA 5 kojeg zajednički provode Ministarstvo unutarnjih poslova ( Ravnateljstvo policije), Ministarstvo zdravlja (Hrvatski zavod za javno zdravstvo: zavodi za javno zdravstvo jedinice područne samouprave)   i Ministarstvo zaštite okoliša i prirode.

Stoga će s učenicima o prevenciji ovisnosti u sklopu navedenog projekta još raditi i razrednici na satovima razrednog odjela, prema materijalima koje su dobili od Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko – goranske županije.

Veća urbana središta Republike Hrvatske u posljednjih se nekoliko godina suočavaju s trendom rasta zlouporabe svih sredstava ovisnosti među mladom populacijom. Duhan, alkohol i droge postali su sastavni dio odrastanja velikog dijela urbane mladeži. Uz zlouporabu sredstava ovisnosti javljaju se i drugi socijalni problemi; maloljetnička delikvencija, školsko i izvanškolsko nasilje, problem mladih koji ne završavaju školovanje kao i drugi oblici neprihvatljivog ponašanja.

Svrha projekta:
- prevencija ovisnosti te promocija pro-socijalnog, preventivnog i zaštitnog djelovanja uz razvijanje socio-emocionalnih vještina kod djece i mladeži;
- podizanje razine svijesti o vlastitoj ulozi u očuvanju životne, školske i radne okoline;
- podizanje razine samosvijesti o odgovornosti u očuvanju vlastitog i tuđeg zdravlja isigurnosti.

Ciljana skupina su : učenici 8. razreda osnovnih škola, učenici prvog i drugog razreda srednjih škola.

Tijekom provedbe projekta učenici bi trebali usvajati znanja o utjecaju alkohola i droga na zdravlje i izgled pojedinca, utjecaju na ponašanje (rizična ponašanja), obitelj i obiteljski sustav, na profesionalnu i sportsku karijeru, društvenim rizicima konzumiranja sredstava ovisnosti, o metodama prevencije i liječenja bolesti ovisnosti s ciljem veće informiranosti o štetnosti preranog i prekomjernog korištenja igara na sreću kao rekreacijskog oblika zabave.

Također, informiralo ih se o policijskim poslovima te primjeni policijskih ovlasti prema počiniteljima kažnjivih radnji, kao i zapriječenim sankcijama u slučajevima zlouporabe droga.

Cilj je poučiti učenike kako se othrvati sredstvima ovisnosti, ne samo drogi i alkoholu već i igrama na sreću te drugim sredstvima koja mlade sve više okružuju te su im unatoč raznim propisanim restriktivnim mjerama sve lakše dostupna.

Jasna Pipinić, prof. - pedagog

objavio: Milana Jakšić   datum: 11. 12. 2014.