Navigare necesse est…

3. lipnja 2014. Pomorska škola Bakar organizirala je, u sklopu profesionalnog informiranja i usmjeravanja učenika osmih razreda, posjet školskom brodu Kraljica mora. Desetak osmaša i jednu osmašicu (Mladu knjižničarku Andreu), u pratnji školske knjižničarke Jasminke Bertović Pupić, prof., na brodu privezanom u riječkoj luci primio je Davor Šakan, profesor Pomorske škole Bakar. Organizirani obilazak trajao je jedan školski sat tijekom kojega su naši potencijalni, budući pomorci mogli saznati niz pojedinosti i informacija o srednjoj školi u Bakru, kao i o samom školskom brodu.

Kraljica mora je prekrasni motorni jedrenjak s dva jarbola, duljine 35 metara i širine 8,55 metara, prvi školski brod u samostalnoj Hrvatskoj, sagrađen za edukativne potrebe pomorskih škola i fakulteta. Može ukrcati 28 učenika (studenata), 4 nastavnika i 7 članova posade. Naši su osmaši imali priliku obići i upoznati cijeli brod, od brodskog salona, strojarnice, preko zapovjedničkog mosta do palube i saznati su sve što ih zanima o korištenju navigacijskih instrumenata i brodskih uređaja. Zahvaljujući stručnom i organiziranom obilasku dobili su najbolji mogući uvid u školovanje pomoraca u Pomorskoj školi Bakar te sve potrebne upute i informacije o pomorskom zanimanju uopće. Diploma Pomorske škole Bakar priznata je u cijelome svijetu, što znači da pomorci koji završe ovu školu mogu ploviti svim svjetskim morima.

U hrvatskoj povijesti i gospodarstvu pomorstvo je oduvijek zauzimalo istaknuto mjesto, a hrvatski pomorci zbog svoje su stručnosti među najtraženijima u svijetu. Bilo bi jako lijepo da neki od učenika OŠ „Sveti Matej“ tu tradiciju i nastave jer… „ploviti se mora…“!

Jasminka Bertović Pupić, prof.,
školska knjižničarka

objavio: Milana Jakšić   datum: 6. 6. 2014.