Ljubav skrivena između polica i korica (Valentinovo 2022. u školskoj knjižnici)

Školska knjižnica je mjesto gdje se razna znanja i informacije kriju u različitim oblicima. To je jedno čarobno mjesto u kojem možemo pronaći gotovo sve što tražimo pa tako i – ljubav!

U ovogodišnjoj potrazi za ljubavi (i svime što se uz nju veže) sudjelovali su učenici drugih, trećih i četvrtih razreda uz malu pomoć školske knjižničarke i učiteljica. Vrijeme radnje: dani uoči i nešto sitno nakon Valentinova

Svako druženje započeli smo pravom pravcatom istinitom pričom. Školska knjižničarka „odvela“ je mališane u 3. stoljeće u Rim gdje su živjeli dobri svećenik Valentin i vrlo zločesti car Klaudije II. Valentin je 14. veljače 269. godine svojim životom platio što je slavio ljubav, ali je zbog svoje plemenitosti proglašen zaštitnikom ljubavi, a mi taj dan danas slavimo i obilježavamo kao Dan zaljubljenih ili Valentinovo.

Nakon priče bacili smo se na pretraživanje knjižničnoga fonda. Uz malu pomoć školske knjižničarke i učiteljica, učenici su između polica i korica tražili ljubav! I pronašli su ju u knjigama, dječjim časopisima, pričama, pjesmicama, ilustracijama, čak i u križaljkama i rebusima. Ljubav je svuda oko nas! Neki zaljubljeni pročitali su ono što su pronašli i to vrlo glasno i razgovjetno jer su još prošle godine u knjižnici naučili da je GLASNO čitanje korisno i važno (i zabavno!). Za kraj smo pustili mašti na volju pa su učenici dobili zadatak izraditi ljubavnu poruku (crtež ili pismo) kojom su pokazali svoje viđenje i razmišljanje o ljubavi. Nekima ni to nije bilo dovoljno pa su napravili cijeli ljubavni plakat! Bila je to „generalna proba“ za prave ljubavne poruke koje su pisali svojim simpatijama. Kako je sve to izgledalo, možete pogledati u fotogaleriji.

Ovim malim radionicama, kroz igru i „traženje“ ljubavi, ponovno smo učenicima pokazali što sve nudi školska knjižnica i kako doći do potrebnih znanja i informacija. I  pritom smo baš svi uživali!

Jasminka Bertović, školska knjižničarka

objavio: Milana Jakšić   datum: 16. 2. 2022.