Uskrsni blagdani – proljetni praznici 2018.

Uskrsni blagdani skladno prate proljetno školske praznike koji počinju 29. ožujka i traju do 8. travnja.
U školske klupe se vraćamo 9. travnja u ponedjeljak, 1., 3., 5. i 7. razredi u popodnevnu smjenu a 2., 4., 6. i 8. razredi u jutarnju smjenu.

Želimo vam blagoslovljen Uskrs i dobar odmor za školske praznike. Vidimo se u travnju.

Ove godine se često čuje: Uskrs je rano! Već 1.travnja!
Danas ćemo vam ispričati zašto se najveći kršćanski blagdan Uskrs slavi svake godine drugog datuma.

Datum godišnje proslave uskrsnuća povezan je s činjenicom da se uskrsnuće Isusa Krista dogodilo u nedjelju nakon proslave židovske Pashe kao njezino ispunjenje i dovršenje. Isus je onaj koji je u svojoj muci, smrti i uskrsnuću pobijedio smrt i zlo, on je onaj koji je donio svijetu spasenje. Kao što je Pasha bila  sjećanje na čudesno izbavljenje izabranoga naroda iz egipatskoga sužanjstva, tako je i godišnja proslava Uskrsa  sjećanje na čudesno izbavljenje i spasenje čitavoga čovječanstva od zla i smrti.
Pasha se slavila četrnaestoga mjeseca nisana prema židovskom kalendaru. To je dan prvoga proljetnog punog mjeseca.
Ovaj način određivanja datuma godišnje proslave Uskrsa dozvoljava proslavu u rasponu od pet tjedana,  od 22. ožujka do 24. travnja. Prema navedenom  možemo zaključiti da je ove godine proslava Uskrsa rano, ali moguće je još deset dana ranije.
Korizmeno vrijeme priprave za blagdan Uskrsa svoj vrhunac doseže u Velikom tjednu, proslavom Isusove posljednje večere koju slavimo na Veliki četvrtak i njegove muke i smrti , na Veliki petak, dok je Velika subota obilježena šutnjom crkvenih zvona i tihom molitvom pred Isusovim grobom. Posebno je svečano Uskrsno bdijenje na kojem, nakon četrdeset dana, glasno odzvanja: Aleluja, radujte se, Krist je uskrsnuo!
Nedjeljno uskrsno jutro, nakon svečane euharistije, posebno je veselo jer se u obiteljima blaguje posvećena hrana i traže daruju obojena jaja, daruju pletenice i pince. Sve je popraćeno mirisom luka i šunke, uz vesele zumbule, narcise i tulipane koji ukrašavaju stolove.

Vesna Drmić, vjeroučiteljica

objavio: Milana Jakšić   datum: 27. 3. 2018.