HALUBAJSKI KREATIVCI

Ove godine učenici 2.E razreda Mia Mohorovičić, Kala Kurelić i Laura Kalčić s mentoricom učiteljicom Irenom Zubčić sudjeluju u Milenijskom natjecanju na Ekonomskom fakultetu u Osijeku sa projektom Sovjak.

Halubje ima bogatu kulturno-povijesnu baštinu od kojih su dva dobra uvrštena i na UNESCO-vu listu nematerijalne baštine. Uočili smo da je dio baštine iz područja  mitologije  zaboravljeno. Ovim projektom željeli smo pridonijeti boljem razumijevanju mitoloških priča kraja, otrgnuti ih zaboravu te ih prenijeti mladim generacijama, na njima blizak način. Priče smo doznali od starijih ljudi i pronašli tiskani zapis. Tekst mitološke priče oblikovali smo u formu pjesme pri čemu smo se služili arhaičnim čakavskim narječjem te ju preveli na standardni hrvatski jezik. Potom smo dizajnirali i izradili igračku na temu odabranog mita, sovu i dvije slagalice . Sovu smo sašili od plišanih dekica i služi kao ambalaža. Jedna slagalica je tekst mita Sovjak na čakavskom  narječju dok je druga njen slikovni prikaz. Cilj rada je kod djece postići razumijevanje mitova i upoznavanje s dijelom prošlosti zajednice kroz didaktički materijal.

Irena Zubčić

objavio: Milana Jakšić   datum: 21. 11. 2022.